FA TROPHY RESULTS
YEAR ROUND OPPOSITION H/A RESULT ATT SCORERS
1969-70 1st Qualifying Abergavenny Thursdays A W3-2 n/a Clarke, Gough, Owen
2nd Qualifying Bedworth United H W3-1 n/a Taylor, Gough, Allen
3rd Qualifying Frome Town A W3-0 n/a Owen 2, Taylor
1st Barnet H L3-4 n/a Clarke, Owen, Rhodes
1970-71 3rd Qualifying Trowbridge Town A L0-2 n/a
1971-72 3rd Qualifying Barnstaple Town A L2-3 n/a Mitten, Rose
1972-73 1st Qualifying Cinderford Town A W1-0 n/a Gough
2nd Qualifying Crawley Town H W3-2 n/a Norman 2, Gough
3rd Qualifying Brierley Hill Alliance A W4-1 n/a De Lazzari, Gover, Norman, Gough
1st Bedford Town A L0-2 n/a
1973-74 1st Qualifying Cinderford Town H W2-1 n/a Norman, Harman
2nd Qualifying Trowbridge Town H W1-0 n/a Jones
3rd Qualifying Abergavenny Thursdays H L0-2 n/a
1974-75 1st Qualifying Llanelli A D0-0 n/a
Replay Llanelli H W3-0 n/a Fairbrother 3
2nd Qualifying Everwarm H W2-1 n/a Edwards, Fairbrother
3rd Qualifying Cheltenham Town H L3-4 n/a Fairbrother 2, Tinson
1975-76 1st Qualifying Barnstaple Town A L1-3 n/a Fairbrother
1976-77 1st Qualifying Dorchester Town H W3-0 n/a Redrobe, McInch, Griffin (p)
2nd Qualifying Bideford A W2-0 n/a Redrobe, Griffin
3rd Qualifying Highgate United A W2-0 n/a Redrobe, Higgins
1st Minehead A L1-2 n/a Bourne
1977-78 3rd Qualifying Cheltenham Town A L1-7 n/a OG
1978-79 1st Minehead A L1-2 n/a Tavener
1979-80 3rd Qualifying Trowbridge Town H W2-0 n/a Brown, OG
1st Dartford A D1-1 n/a Summers
Replay Dartford H W6-1 n/a Summers 3, Powell 2, Jenkins
2nd Merthyr Tydfil A W2-0 n/a Jenkins, Summers
3rd Dulwich Hamlet H L1-3 n/a Johns
1980-81 3rd Qualifying Merthyr Tydfil H D1-1 n/a Withey
Replay Merthyr Tydfil A W3-1 n/a Withey 2, Jenkins
1st Dagenham A L0-4 n/a
1981-82 3rd Qualifying Bridgwater Town H W3-0 n/a Withey 2, Brake
1st Slough Town A L2-4 n/a Hayes, OG
1982-83 1st Worcester City H L1-2 n/a Brown
1983-84 1st Croydon A D0-0 n/a
Replay Croydon H W6-0 n/a Brown, Singleton, Payne, Ricketts, Smith, Aitken (p)
2nd Bangor City A L0-1 n/a
1984-85 1st Bishop's Stortford H D0-0 975
Replay Bishop's Stortford A D2-2 785 Smith, Payne
2nd Replay Bishop's Stortford A W2-1 650 Palmer, Brown
2nd Cheltenham Town H W2-1 1170 Smith, Chandler
3rd Maidstone United A D1-1 1336 OG
Replay Maidstone United H L0-1 n/a
1985-86 1st Chelmsford City A L1-2 n/a Palmer (p)
1986-87 1st Crawley Town A W2-1 361 Bodin 2
2nd Blyth Spartans A D2-2 1149 Withey, Payne
Replay Blyth Spartans H L0-1aet 752
1987-88 1st Merthyr Tydfil H W2-1 867 Grimshaw, Palmer
2nd Stafford Rangers H L0-2 521
1988-89 1st Wycombe Wanderers H D0-0 1174
Replay Wycombe Wanderers A L0-4 1162
1989-90 3rd Qualifying Witney Town H W2-0 513 Freegard 2
1st Ashford Town A W4-0 440 Smart 2 (1p), Freegard 2
2nd Tow Law Town H W2-0 616 Randall, Smart
3rd Woking A D1-1 1507 OG
Replay Woking H W2-1 1099 Smart 2
Quarter Final Stafford Rangers H L0-2 1366
1990-91 1st Slough Town A W4-2 860 Lundon, Brown, Lowe, Underhill
2nd Farnborough Town A W3-1 621 Randall 2, Crowley
3rd Kidderminster Harriers A L1-3 1412 Randall
1991-92 1st Sutton United A W2-1 757 Withey, Randall
2nd Dorking H W2-0 601 Withey, Mings
3rd Wycombe Wanderers H D1-1 2899 Hedges
Replay Wycombe Wanderers A L0-2 3542
1992-93 1st Stevenage Borough A L0-2 902
1993-94 1st Yeovil Town A D3-3 2611 Boyle, Mings 2
Replay Yeovil Town H W4-0 1148 Cousins, Gill, Boyle, Adcock
2nd Sutton United A L1-6 1188 Brooks
1994-95 1st Sutton United A D1-1 544 Crocker
Replay Sutton United H W1-0aet 643 Mings
2nd Marine H L1-2 858 Walsh
1995-96 1st Yeovil Town H D1-1 2225 Sugar
Replay Yeovil Town A W3-2aet 2700 OG, Cousins, Vernon
2nd Hayes H W2-0 699 Withey 2
3rd Bromsgrove Rovers H D1-1 1225 OG
Replay Bromsgrove Rovers A L1-2 1133 Chiverton
1996-97 1st Stevenage Borough H D0-0 682
Replay Stevenage Borough A L1-6 1344 Brooks
1997-98 3rd Qualifying Harrow Borough A W3-1 320 Colbourne, Davis 2
1st Hastings Town H D0-0 662
Replay Hastings Town A W1-0 481 Colbourne
2nd Grantham Town H L2-3 832 Colbourne, Davis (p)
1998-99 1st Dorchester Town A W2-0 522 Davis, Loyden
2nd Rushden & Diamonds A L0-2 1989
1999-00 1st Baldock Town H W1-0 547 Paul
2nd Erith & Belvedere H W5-0 634 Davis 2, Harrington, Colbourne 2
3rd Rushden & Diamonds H L1-2 2034 Paul
2000-01 2nd Cambridge City A D1-1 185 MacLean
Replay Cambridge City H W1-0 406 Paul
3rd Yeovil Town A L1-2 3507 Paul
2001-02 1st Newport County H L2-3 877 Foster, Gosling (p)
2002-03 1st Halesowen Town A L3-4 403 Eaton 2, Thorne
2003-04 1st Mangotsfield United A W3-1 637 Owers 2, Carter
2nd Gloucester City H W2-1 608 Owers, Cleverley
3rd Staines Town A L0-1 585
2004-05 1st Tiverton Town A W2-0 599 Moore, Benefield
2nd Carshalton Athletic H W4-2 601 Bailey, Partridge, Sykes 2
3rd Canvey Island H L0-3 693
2005-06 1st Qualifying Dunstable Town A D2-2 122 Bird, Walsh
Replay Dunstable Town H W5-0 241 Walsh, Bird 2, Holloway 2
2nd Qualifying Bromsgrove Rovers H W2-0 423 Bird, Holloway
3rd Qualifying Yeading H L1-2 393 Rollo
2006-07 1st Qualifying Bishop's Cleeve H W2-1 363 Zarczynski 2
2nd Qualifying Sittingbourne A D0-0 310
Replay Sittingbourne H W4-0 317 McKeever 2, Partridge, Rogers
3rd Qualifying Tooting & Mitcham United H D1-1 547 Zarczynski
Replay Tooting & Mitcham United A W1-0 263 Zarcyznski
1st Farnborough Town A D1-1 363 Zarczynski (p)
Replay Farnborough Town H L0-1aet 438
2007-08 3rd Qualifying Bognor Regis Town H W2-0 564 Walsh 2
1st Newport County A L0-3 524
2008-09 3rd Qualifying East Thurrock United H W5-1 364 Simpson, Gilroy 3, G Jones
1st Torquay United A L0-2 1176
2009-10 3rd Qualifying Maidenhead United A L0-1 272
2010-11 1st Histon A W3-2 263 Russell 2, Murray
2nd Darlington A L1-4 926 Connolly
2011-12 1st Chelmsford City A W3-2 635 M Canham (p), Murray, Cook
2nd Basingstoke Town H W1-0 633 S Canham
3rd Grimsby Town H L1-2 546 Shephard
2012-13 3rd Qualifying Leatherhead A D4-4 287 Allen, S Canham 2, Brown
Replay Leatherhead H W2-0 341 Griffin, Allen
1st Chesham United A L1-2 301 Morgan
2013-14 3rd Qualifying Dover Athletic A L0-2 483